tropem wilczym

Historia biegu

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

 

Edycja tegoroczna (2019)

Najważniejsza informacja – biegniemy 3 marca 2019

 

W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

Brzozówka

Zapraszamy Was na bieg już po raz trzeci, który zorganizowany zostanie w podtoruńskiej Brzozówce o godzinie 10:00. Start i meta zlokalizowane będą na ulicy Leśnej 9, opodal Biura Zawodów, które mieści się w Sali Weselnej EUFORIA. Parkingi znajdują się na zapleczu Sali oraz wzdłuż ulicy Leśnej i ulic przyległych. Zawody odbędą się na dystansie honorowym 1963 metrów oraz na dystansie głównym 5 km. Pobiegniemy asfaltowymi uliczkami osiedla, jednakże z racji pory roku, pokryte mogą być miejscowo lodem czy śniegiem. Stąd nasza prośba, by zwrócić szczególną uwagę. Trasa będzie zabezpieczona i oznaczona przez wolontariuszy, strażaków i opiekę przedmedyczną. Bieg odbędzie się przy ograniczonym ruchu pojazdów, prosimy Was o ostrożność. Dla uczestników przewidzieliśmy okolicznościowe pakiety startowe, dla zwycięzców trofea. Serdecznie zapraszamy!

Regulamin tegorocznego biegu

 

 

Link do zapisów elektronicznych

Link do wydarzenia na FB